Efterårsferie | Familie Surfcamp | Marokko
Brug efterårsferien i solrige Marokko på surfcamp med familien. Masser af bølger, fællesskab og oplevelser – sammen med andre eventyrlystne familier.
Book nuTag familien med sydpå og oplev en uforglemmelig efterårsferie med surf, sol og fælles oplevelser i skønne Tamraght i Marokko.
Her kombinerer vi aktive dage på stranden med afslapning og marokkansk hygge – alt sammen i uformelle rammer med god plads til både børn og voksne.
I løbet af ugen møder I andre familier, der – ligesom jer – er klar på nye eventyr i bølgerne og ved vandkanten.
Vores surfcamp ligger i det sydlige Marokko, i den lille kystby Tamraght, kun 10 minutters gang fra Taghazout.
Selvom Tamraght er lille, finder I både supermarked, caféer og restauranter – og ikke mindst en hyggelig, lokal marokkansk stemning.

Fly tur/retur København–Agadir (direkte)
1 stk. indchecket bagage + 1 stk. håndbagage pr. person
Transfer tur/retur Agadir Lufthavn
Logi
Alle måltider (minus ét aftensmåltid)
Transport til diverse surfspots
Leje af surfboard og våddragt
Surfundervisning eller surfguiding
Loungeområde med tv, spil mm.
WiFi
Prisgaranti
Medlem af Rejsegarantifonden
Turist skat
Mulighed for yoga (ekstra tilvalg)

Ankomstdag – Velkommen til Marokko
- Ved ankomst til Agadir Lufthavn står chaufføren klar til at hente jer og køre jer direkte til campen i Tamraght.
- Her bliver I budt velkommen af vores venlige marokkanske personale, finder jer til rette og mærker straks den hyggelige stemning.
- Vi nyder det første aftensmåltid sammen – og lader op til en skøn uge med sol, surf og samvær. En blød og afslappet start på ferien.
Dagene i mellem – Surf, strand & samvær
- Hver dag starter med en god morgenmad på campen, hvorefter vi pakker frokost og kører til stranden. Her tilbringes hele dagen – og I bestemmer selv tempoet.
- Nogle vælger surfundervisning med vores dygtige instruktører, mens andre hopper med på surfguiding til de bedste bølger i området. Der er masser af plads og fleksibilitet – I kan surfe, bygge sandslotte, spille bold, læse en bog eller bare nyde solen.
- I løbet af ugen arrangerer vi små hyggelige udflugter.
Vi tager fx en tur til Agadir for at spise aftensmad sammen (typisk fredag), og en dag kan vi besøge Paradise Valley – en frodig oase i bjergene med naturlige bassiner, klipper og palmer, perfekt til badeture og eventyr. - Om aftenen samles vi på tagterrassen og deler dagens oplevelser – med udsigt til havet og den nedgående sol.
Afrejsedag – Sidste bølger og farvel for nu
- Inden hjemrejsen er der mulighed for en sidste surftur, en dukkert eller bare en rolig morgen på stranden.
- Vi kører jer til Agadir Lufthavn i god tid til jeres fly hjem – fyldt op med minder, saltvand i håret og en ny kærlighed til Marokko.
























































Vores surf camp ligger i det sydlige Marokko, i den hyggelige kystby Tamraght, kun 10 minutters gang fra det mere kendte Taghazout.
Byen ligger lige ud til Atlanterhavet og har adgang til hele 17 surfspots – mange af dem i gåafstand fra campen. Her finder I både bølger til begyndere og let øvede, hvilket gør området ideelt for familier med forskellige niveauer.
Selvom Tamraght er en lille by, rummer den alt, hvad I har brug for: supermarked, små caféer, lokale restauranter og en stemning, der oser af marokkansk gæstfrihed og charme.
Efteråret er en fantastisk tid at besøge Marokko:
I oktober ligger dagtemperaturen typisk på 25–28 grader, og vandtemperaturen holder sig omkring 21–23 grader. Perfekt til surf og strandliv!
Når dagen går på hæld, samles vi på campens store tagterrasse med udsigt over havet – her er der tid til afslapning, grin og deling af dagens oplevelser.
Campens stemning er afslappet og inkluderende – og I bliver hurtigt en del af fællesskabet med de andre familier.









På campen bor I i hyggelige lejligheder, som hver rummer to værelser, et badeværelse og et lille køkken.
Er I en familie på 3–6 personer, får I hele lejligheden for jer selv.
Er I to personer, deler I lejligheden med en anden familie – med privat værelse, og delt badeværelse og køkken.
Det er en afslappet og funktionel indkvartering, hvor der er god plads til både samvær og ro – og kort afstand til både stranden og fællesområderne på campen.