Freeride | Catski | Kirgisistan
Skal du med på freeride adventure i fantastiske Kirgisistan?
Book nuVi har længe haft blikket rettet mod Centralasien – en region med dyb puddersne, dramatiske bjerglandskaber og tinder, der rækker helt op til 8.000 meter. Her får du ikke kun episke freeride-linjer, men også en unik kulturoplevelse langt fra de velkendte alper. Kirgisistan byder på en helt anden verden, hvor gæstfriheden er stor, og bjergene uendelige.
Valget faldt på Kirgisistan, et land fire gange større end Danmark, men med kun 6,5 millioner indbyggere. 80% af landet er dækket af bjerge, hvilket gør det til et sandt paradis for freeriders. Her finder du hele 12 bjerge over 4.500 meter, hvoraf 9 er højere end Mont Blanc – og det højeste, Pobeda (Victory Peak), når imponerende 7.439 meter.
Dette er mere end bare en skitur – det er et eventyr for livet, hvor du ikke kun får verdensklasse freeride og catskiing, men også oplever den autentiske nomadekultur, stjernehimlen over bjergene og følelsen af total frihed i uberørt terræn. Hvis du vil have en oplevelse ud over det sædvanlige, venter Kirgisistan!
Læs mere…
Alt transfer
2 dages sidecountry med certificeret guide
4 dages catski med certificeret guide
Hotel
Mulighed for overnatning i Yurt (traditionelt telt en dag i Jyrgalan)
Udflugt til varm kilde
Alle måltider
Bipper, sonde og skovl
Alle lokale skatter
Dansk guide
Offpiste eventyr du aldrig glemmer
Prisgaranti
Medlem af rejsegarantifonden
Flybillet
Forsikring
Snacks
Visa
Lavinetaske
Drikkevarer
Dag 1 – Ankomst dag
- Ankomst Bishkek
- Transfer til Karakol
Dag 2 til 3
- Morgenmad og forberedelse til dagens bjergoplevelse
- Briefing med bjergguiden om rute og sikkerhed
- Sidecountry-eventyr – liftbaseret offpiste med guide
- Afslapning, hygge og fælles middag
En af dagene tager vi også på udflugt til en varm kilde, som blandt andet er godt for muskelerne og kan fremme restitution efter dagens skiløb.
Efter anden skidag rejser vi til Jyrgalan, en bjerglandsby nær Karakol, hvor vi indlogerer os på hotel.
Dag 4-7
- Morgenmad og forberedelse til dagens catski-eventyr
- Briefing med bjergguiden om rute og sikkerhed
- Catskiing – udforsk uberørt sne i bjergenes vilde natur
- Afslapning, hygge og fælles middag
Desuden er der mulighed for at overnatte i en traditionel yurt – en unik oplevelse!
Efter sidste skidag kører vi direkte til Bishkek lufthavn og tager natflyet tilbage til København.
Når vi er i Karakol bor vi på hotel.
I Jyrgalan hvor vi står catski bor vi i et simpelt guesthouse, som er drevet af en lokal Kirgisisk familie. Familien står for måltider og til tider lidt lokal underholdning.
Der er selvfølgelig adgang til “moderne” bad og toilet. De har stik som i europa (220V & 50Hz) og der er wifi.
Lige ved siden af er der en traditionel russiks sauna – så pak badetøjet 🙂
3. februar 2026
Sikke en forrygende oplevelse….så meget på bare en uge.
Jeg nævner i flæng:
– absolut topklasse freeride og uberørt sne
– super kompetent guidence fra kirgisisk side
– køretøjer og chauffører som virkede og afgik til tiden
– DBP´s glimrende organisation: tryg og sikker, åben og flexibel turledelse med klar målsætning, hverken under- eller overinformering
– plads til et bad i termiske kilder, en eftermiddagsridetur etc.
– et helt hold af dedikerede skiløbere – jeg tør ikke tænke på, hvor mange år og kilometer vi tilsammen repræsenterer
– en supergod tone – det var ikke kompetitivt men hjælpsomhed, der stod først fra alle
TAK FOR DET – ikke mindst til Christoffer