Ski, Surf, MTB & kitesurfrejser

Surf camp | Peniche

Tag med til den berømte strand Supertubos, lige uden for Peniche i Portugal og nyd fantastiske bølger og god stemning på vores surf camp.

Book nu

Tag med os til vores surf camp i Portugal, hvis du gerne vil lære at surfe eller gerne vil forbedre dine evner inden for surfing.  Vi bor lige ved en af de berømte strande Consolaçã og Supertubos, der har gode spots og fantastiske bølger. Vi ligger 10 minutter fra byen Peniche som kun er 80 km fra Lissabon. Mange af vores gæster kombinerer en surf ferie med en storby tur.

Peniche området er verdenskendt for deres fantastiske forhold. Området er blevet så anerkendt af den professionelle surf elite, at der nu er et stop i Peniche på deres årlige surf tour. Det skal ikke skræmme dig væk som begynder, forholdene er nemlig meget alsidige. Vores camp ligger tæt på stranden med 10+ surf spots inden for 10 minutter. Der er en afslappet stemning på campen og det er for alle aldre… De fleste gæster er mellem 25-50 og mange tager børn med på denne camp… Der er også mange der vælger at rejse alene, da man hurtig kommer i snak med andre “surf tosser”. på campen.

I nærheden af campen kan man finde nogle gode restauranter og caféer i området. 

Læs mere…
Marts – oktober
Begynder – øvede
Minimum 5 nætter
Læs mere Læs mindre
Har du spørgsmål? – Ring til os!
+45 31 60 04 07
Eller send os en email
rejsmed@debredeplanker.dk
Ski, Surf, MTB & kitesurfrejser

Logi uden eget bad/toilet

Morgenmad

Transport til surfspots (ved valg af undervisning)

Leje af våddragt ( ved valg af undervisning)

Leje af surfboards (ved valg af undervisning)

Medlem af Rejsegarantifonden

Prisgaranti

Flybillet

Transfer tur/retur til campen

Resterende måltider

Surfundervisning (tilvalg)

Turistskat

Har du spørgsmål? – Ring til os!
+45 31 60 04 07
Eller send os en email
rejsmed@debredeplanker.dk
Ski, Surf, MTB & kitesurfrejser

Dag 1 – Ankomstdag

Du ankommer til campen og finder dig selv til rette. Skulle energien og lysten være til det, så kan du nå en omgang aften surf.

Dag 2

Dagen starter med morgenmad på campen, hvorefter turen går til en af de mange nærtliggende strande og den første surfundervisning afholdes.

Dag 3-6

Mulighed for surf, undervisning, kulturelle oplevelser og afslapning på stranden.

Dag 7 – Afrejsedag

Turen nærmer sig sin afslutning, afhængigt af afrejsetidspunkt kan der nås en surf session.

Har du spørgsmål? – Ring til os!
+45 31 60 04 07
Eller send os en email
rejsmed@debredeplanker.dk
Ski, Surf, MTB & kitesurfrejser

Surf campen ligger med udsigt til den kendte strand Supertubos, i den lille Portugisiske by Consolação. Byen er lille og hyggelig med restauranter, barer, butikker og caféer som man kan besøge. Den lidt større by Peniche ligger kun 10 km væk, som har lidt mere liv og bl.a. er kendt for at afholde verdensmesterskabet i surf.

Campen er omgivet af enestående natur med høje klipper og flotte sandstrande. Området har flere verdensklasse surfstrande, som er optimale for både begynderen og den meget rutinerede surfer. Lissabon ligger kun 80 km væk fra vores camp. Ved ankomst kan man enten vælge at tage bussen eller bestille en transfer op til surf campen, læs mere her.

Har du spørgsmål? – Ring til os!
+45 31 60 04 07
Eller send os en email
rejsmed@debredeplanker.dk
Ski, Surf, MTB & kitesurfrejser
avatar
Lars Egekvist

1. august 2024

Vi var en familie på 3 (2 voksne og 1 teenager) på surfeventyr og havde en ferie fyldt med fuldstændigt fantastiske oplevelser. Særligt surfundervisningen hos Samuel, Pedro og Diego ved Mocean, var i en klasse for sig. Vi skal 100% sikkert afsted igen!!!

avatar
Lasse

8. juli 2023

Vi var to gutter der havde en fantastik tur til Peniche ved Supertubos Beach hostel der er styret af Luis the man og hans kone. Begge super hjælpsomme og flinke med alt det praktiske. Vi kan klart anbefale til den næste gæst der rejser til Peniche med de brede planker at leje en bil. Da der ikke er transport til de forskellige surfspots medmindre man har surflektioner hver dag. Men alt i alt super fed tur med fantastisk surfing. Kan klart anbefales.

avatar
Jannik Pedersen

4. juni 2023

Fantastisk tur på surfcampen hvor manageren Luis og hans hustru er super hjælpsomme. Jeg kan klart anbefale at booke surf med Mocean (den lokale skole som DBP bruger). Samuel og Diogo er de bedste og med fantastisk energi, de finder de bedste spots hver dag!
Byen er stille og rolig med et par gode og billige restauranter – kan klart anbefale Umami og deres Seafood risotto 😊

avatar
Lisette Carlsen

20. august 2018

Helt igennem fantastisk. 5 dages surf. Bedste sted at tage til for at lærer at surfe. Juli- august måned absolut bedste periode for begyndere.

avatar
Christina Andersen

25. juni 2018

Dejlig og super billig surfferie. Stedet og manageren Luis er helt fantastisk. Bestemt ikke sidste gang vi skal på en surfrejse med DBP.

Skriv din anmeldelse

Giv mellem 1 og 5 stjerner