“Du skal bare gøre det” – Linas oplevelse af Girls Only Catski i Nordmakedonien
Af Emilie Holm
12. maj 2026
Opdateret 1
“Jeg ville lære offpiste ordentligt – ikke bare snige mig uden for pisterne en gang imellem.”
Sådan beskriver Lina Rudin udgangspunktet for sin søgen efter det næste skieventyr. Hun kiggede først på Georgien, men da hun stødte på DBP Adventures’ Girls Only Catski i Nordmakedonien, faldt brikkerne på plads. Tidspunktet passede – og destinationen vækkede med det samme hendes nysgerrighed.
Nordmakedonien er et af Europas mindste og mest oversete lande – men for den der søger ægte eventyr i uberørt terræn, er det et fund. Landet ligger på Balkanhalvøen og grænser til blandt andet Albanien, Serbien og Grækenland. Her dominerer bjergene landskabet, og om vinteren byder de på dyb pudersne og en ro, der er svær at finde andre steder i Europa.
Det er et land med en rig historie – fra antik arv og byzantinske kirker til osmannisk arkitektur og en levende kaffekultur. Hovedstaden Skopje er en by, der overrasker. Langs flodens bredder blandes gamle bazaarer med moderne kunstinstallationer og restauranter, hvor maden er lige så god som den er billig. Det er let at forstå, hvorfor Lina valgte at blive en ekstra dag der på vejen hjem – og hun anbefaler varmt andre at gøre det samme.
Men det er i bjergene, at Nordmakedonien virkelig viser, hvad det dur til. Skiområdet Popova Shapka ligger i hjertet af Šar-bjergene og når op mod 2.500 meters højde. Det er stadig relativt ukendt uden for regionen – hvilket betyder uberørt terræn, ingen liftkøer og en autenticitet, som mange af de store skisteder for længst har mistet. Om vinteren falder sneen rigeligt og bliver liggende længe, og kombinationen af højde og koldere temperaturer giver forhold, der er svære at finde længere vestpå i Europa.
Det er præcis den slags sted, DBP Adventures Girls Only Catski er skabt til. Væk fra mængden, men med tryghed fra erfarne guider og et gennemtænkt program.
For Lina var det ikke kun skiløbet, der lokkede. At opdage et nyt sted er lige så meget en del af rejsen som sneen, og Nordmakedonien føltes som en “hidden gem”.
Op til rejsen var følelsen en blanding af spænding og nervøsitet. Spændt på nye venner, på at udfordre sig selv uden for komfortzonen og på den særlige stemning, som en girls-only-rejse giver. Men nervøsiteten handlede mest om kroppen, da Lina havde været syg inden rejsen og nået at træne mindre end ønsket. Ville kræfterne holde?
Det spørgsmål fik sit svar allerede de første dage.
Nysnee og strålende sol i Nordmakedonien
Gruppen pressede skidagene til max hver eneste dag i bjergene, da forholdene viste sig at være næsten usandsynligt gode. Nysne én dag og strålende sol stort set resten af ugen. Det gav en følelse af at have været heldige, men også at have udnyttet de fantastiske forhold fuldt ud.
For Lina var højdepunktet let at udpege: skiløbet. Mange ture, god sne og et selskab, der gør hinanden bedre. Den slags uge, der sætter sig – ikke bare i benene, men i minderne.
At tage på en grupperejse med mennesker man ikke kender kan føles som en stor mundfuld. Men igen og igen viser det sig at blive en af rejsens største styrker. Det fællesskab, der hurtigt opstår, når man deler terræn, latter og middagsbord med ligesindede.
Til den der endnu ikke har besluttet sig, har Lina et simpelt råd:
– Det skal du bare gøre!
Næste Girls Only Catski rejse: 2. – 7. februar 2027
Vi tager af sted igen. Tag dine veninder med, din mor, søster eller kom alene – det er tid til endnu et eventyr.